Metoda comparatiei

25 iunie 2013:

Problema 4:
12 linguri si 14 furculite au costat au costat 348 lei, iar 8 furculite si 12 linguri de acelasi fel au costat 276 lei. Cat costa 6 linguri si 6 furculite?

Problema 5:
O curca costa cat 3 gaste, iar o gasca costa cat 2 gaini. Sa se afle pretul fiecarei pasari, stiind ca trei curci, 7 gaste si 9 gaini costa la un loc 2378 lei.

Problema 6:
In gospodaria unui fermier 6 vaci si 15 oi consuma zilnic 180 kg de fan. In gospodaria vecinului 3 vaci si 15 oi consuma cu 30 kg de fan mai putin. Cate kilograme de fan consuma zilnic fiecare animal? Se presupune ca fiecare animal consuma zilnic aceeasi cantitate de nutret.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Problema 1:
Pentru 3 creioane si 2 pixuri s-au platit 36 lei. Pentru 7 creioane si 2 pixuri s-au platit 44 lei. Cat costa un pix si cat costa un creion?

Problema 2:
Pentru 6 caiete si 4 coperti s-au platit 56 lei. Pentru 9 coperti si 6 caiete s-au platit 96 lei.
Cati lei costa un caiet si cati lei costa o coperta?

Problema 3:
Pentru 7 plapumi si 9 paturi s-au platit 7200 lei. Cat costa o plapuma si cat costa o patura, daca o patura costa de 3 ori mai putin decat o plapuma?

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu